Dlaczego Jaworzno inwestuje miliony w kanalizację?

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku dało ogromną szansę rozwoju także dla Jaworzna. Dzięki pozyskaniu środków z Unii przed miastem otworzyły się możliwości realizacji wielu inwestycji, w tym największej od kilkunastu lat – budowy i modernizacji sieci kanalizacyjnej. 

Projekt rozbudowy systemu kanalizacyjnego przewiduje prace w 4 dzielnicach Jaworzna: osiedlu Góra Piasku, Długoszynie, Ciężkowicach i Pieczyskach. W tych dzielnicach prace rozpoczną się w drugiej połowie 2011 roku. Wybudowana została już tłocznia ścieków pozwalająca na przerzut ścieków ze zlewni Szczakowa do oczyszczalni Dąb. Wszystkie prace w ramach I fazy zostaną zakończone w grudniu 2013 roku. Łącznie realizacja tej inwestycji będzie kosztować 206 mln zł z czego 110 mln dokłada Unia Europejska, wkład miasta i MPWiK Jaworzno to 66 mln zł. 

Dlaczego budowa kanalizacji jest ważna? 

Wejście do UE to nie tylko szansa ale i zobowiązanie do dostosowania się do norm i przepisów w dziedzinie ochrony środowiska. Chodzi tu m.in. o obowiązek rozbudowy i modernizacji systemów kanalizacyjnych oraz budowy oczyszczalni ścieków, które będą spełniały najwyższe wymogi ochrony środowiska (precyzuje to Dyrektywa Rady 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r.). 

Traktat Akcesyjny, na mocy którego Polska wstąpiła do UE przewiduje, iż przepisy prawne Unii Europejskiej w zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków komunalnych będą w Polsce w pełni obowiązywały od dnia 31 grudnia 2015 r. 

95 proc. jaworznian z dostępem do sieci kanalizacyjnej 

Kwestię oczyszczania ścieków precyzuje również polskie prawo. Na Jaworzno nałożony został obowiązek spełnienia wymogów Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych i osiągnięcia tzw. efektu ekologicznego związanego z oczyszczaniem ścieków zgodnie z obowiązującymi normami oraz właściwego poziomu skanalizowania miasta. Realizacja Projektu pozwoli wypełnić ten obowiązek. W efekcie dzięki tej inwestycji 12 815 osób uzyska możliwość podłączenia się do nowo wybudowanej kanalizacji. Łącznie w 2015 roku 95 proc. wszystkich mieszkańców Jaworzna będzie miało dostęp do sieci kanalizacyjnej. 

Tak wysoki procent skanalizowania miasta pozwoli na uniknięcie ewentualnych kar, które mogą zostać naliczone na Polskę (a następnie na Gminę) przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Kary mogą zostać nałożone za nie dostosowanie się do europejskich norm, za niewykonanie zadania w terminie oraz za brak osiągnięcia efektu ekologicznego Projektu. Kary w postaci ryczałtu dla Polski mogą wynosić min. 4.163.000 euro dziennie. 

Kontakt:
MAO – Rafał Kiljanek tel. (32) 318 60 69
Kierownik JRP – Małgorzata Marszałek tel. (32) 318 60 88
Specjalista ds PR – Sławomir Grucel tel. (320 318 60 64