Fundusze Unijne

Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna - faza V

Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna - faza V

Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna - faza V

Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna - faza V

29 Września 2017
„Moja Historia Dzielnicy” – wernisaż wystawy fotograficznej
wernisaż wystawy fotograficznej
O tym jak zmieniła się dzielnica Jeleń Łęg: co powstało, a co zupełnie zniknęło opowiada wystawa otwarta 28 września w Domu Kultury Jeleń. Mieszkańcy z uwagą przyglądali się zdjęciom oraz na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali sadzonkę klonu.

Przygotowana wystawa to spacer po ostatnich 100 latach istnienia jednego z najstarszych miejsc w Jaworznie, dzielnicy Jeleń-Łęg. Osada, której początki sięgają XIII wieku rozwijała się, rozrastała i zmieniała tak jak świat dookoła niej. Życie przyspieszyło zwłaszcza w ostatnich kilkunastu latach. Wprowadzili się nowi mieszkańcy, powstał Rynek, unowocześniono wiele obiektów i infrastrukturę (obecnie także tą kanalizacyjną).

No właśnie kanalizacyjną, bo na ten nietypowy sposób promocji dzielnicy kiedyś i dziś, przy okazji swoich prac, wpadły Jaworznickie Wodociągi. Udało się dotrzeć do archiwalnych zdjęć na których widać domy, mieszkańców i ulice.
wernisaż wystawy fotograficznej

Wystawa jest zbiorem ponad czterdziestu zdjęć przedstawiających charakterystyczne miejsca Łęgu, Jelenia na przełomie XIX i XX wieku. Na sztalugach znajdują się również fotografie szacowane na lata pięćdziesiąte, sześćdziesiąte i osiemdziesiąte XX wieku oraz tegoroczne. W ten sposób chcieliśmy zaprezentować, zestawić dawne i współczesne zdjęcia dzielnicy Jeleń-Łęg. Zobrazować, jak przed laty wyglądały miejsca, które wszyscy znają, kojarzą, a może i nawet pamiętają jeszcze z dzieciństwa mówi rzecznik MPWiK Sławomir Grucel.

Prezentowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów: Muzeum Miejskiego w Jaworznie, parafii św. Krzyża w Jaworznie i zbiorów własnych MPWiK. Wystawę w Domu Kultury w Jeleniu można oglądać do 12 października. Następnie do 19 października zagości ona w Muzeum Miasta Jaworzna, a od 19 do 26 października w galerii handlowej Galena.

wernisaż wystawy fotograficznej

Oprócz wystawy, na wszystkich przybyłych gości, czekał darmowy poczęstunek oraz upominek – sadzonka klonu jawora, jednego z symboli Jaworzna. To taki gest podziękowania w stosunku do mieszkańców, za cierpliwość i wyrozumiałość podczas realizowanych prac. Klon, który mieszkańcy mogą zabrać i zasadzić na terenie swojej posesji dodaje Grucel.

UWAGA! Mieszkańcy Jelenia Łęgu, którzy nie mogli przybyć na wernisaż i nie otrzymali sadzonki mogą ją odebrać za darmo z terenu Oczyszczalni Ścieków Jeleń przy ul. Dąb 105. Dla każdej posesji objętej budową kanalizacji przewidziany jest jeden klon. Zapraszamy, bo aby sadzonka prawidłowo się przyjęła, trzeba ją wsadzić do końca października br.