O konkursie


Jaworznicka szkoła pod żaglami
Kanalizacja – wiatr w żagle dla czystego środowiskaSerdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie „Kanalizacja – wiatr w żagle dla czystego środowiska”.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów gimnazjów w Jaworznie. Nagrodą główną będzie tygodniowy rejs po Bałtyku na Borholm i do Sassnitz.

Celem projektu jest:
a) zwrócenie uwagi młodzieży na zagadnienia związane z ochroną środowiska, zanieczyszczeniem wód,  oszczędzaniem wody
b) zwiększenie wiedzy na temat kanalizacji, potrzeby jej budowy i podłączenia się mieszkańców
c) upowszechnienie wiedzy na temat Unii Europejskiej, zwłaszcza w dziedzinie wspierania inwestycji związanych z infrastrukturą i ochroną środowiska
d) przekonanie młodzieży do czynnego spędzania wolnego czasu,
e) zachęcenie do uprawiania sportów wodnych (szczególnie żeglarstwa),
f) zainteresowanie uczniów turystyką,
g) zwrócenie uwagi młodzieży na zagadnienia krajoznawstwa,
h) przypomnienie o zasadach bezpieczeństwa.

Główną nagrodą w konkursie będzie 7-dniowy rejs morski (od soboty do soboty) zorganizowany w czasie wakacji. Grupa składać się będzie z 5-osobowej załogi, z którą popłynie także wyznaczony przez szkołę opiekun. Przed rejsem młodzież zostanie odpowiednio przeszkolona.
Zwycięzcy konkursu przebędą trasę Szczecin – Borholm – Sassnitz – Szczecin wraz z doświadczoną załogą.

Organizatorem konkursu jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie. Patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Jaworzna.

W czasie trwania rejsu młodzi członkowie załogi będą mogli uzyskać wiedzę i umiejętności oraz staż morski niezbędny w ubieganiu się o patent żeglarski. Uczestnicy będą prowadzić dziennik pokładowy, będą brać udział w wachtach, będą odpowiedzialni za pracę w kambuzie i czystość na pokładzie. Nauczą się także pracować przy żaglach, czytać mapę, wytyczać kurs, obsługiwać GPS i sterować jachtem.

W serwisie społecznościowym Facebook utworzony został fanpage www.facebook.com/JaworznickaSzkolaPodZaglami.

W każdej ze szkół organizatorzy opowiedzą o konkursie, wyprawach morskich, wpływie kanalizacji na środowisko. Eliminacje załóg biorących udział w rejsie odbywać się będą w dwóch etapach.

I etap polegać będzie na wypełnieniu testu internetowego w terminie od 14 do 21 maja 2012 r.  Ogłoszenie wyników odbędzie się 25 maja 2012 r. na stronie www.kanalizacja.jaworzno.pl oraz na fanpage'u Konkursu na Facebooku. Informacje o wynikach zostaną również przekazane każdej ze szkół.

W II etapie z każdej szkoły wyłonione zostaną drużyny, składające się z pięciu uczniów, którzy najlepiej wypełnili test. Zadaniem drużyn będzie przygotowanie 1,5 - 2,5 - minutowego filmu promocyjnego na kampanię uświadamiającą mieszkańcom Jaworzna wpływ kanalizacji na środowisko.

Wyłonione w eliminacjach pięcioosobowe zespoły reprezentujące gimnazja od 26 maja 2012 r. do 11 czerwca 2012 r. będą miały czas na przygotowanie filmów promocyjnych.

Od 12 do 25 czerwca 2012 r. odbędzie się głosowanie na najlepszy film.

Wręczenie nagród odbędzie się w  szkołach 29 czerwca 2012r. podczas zakończenia roku szkolnego.

W czasie rejsu sporządzona zostanie dokumentacja fotograficzna, wykorzystana po zakończeniu projektu do przygotowania w szkołach i galeriach miejskich wystawy zdjęć z rejsu. Prezentacja fotografii odbywać się będzie przez cały rok.

Warunkiem uczestnictwa w rejsie jest zaakceptowanie przez uczniów oraz ich rodziców wszelkich regulaminów i umów dotyczących udziału w projekcie.

Szczegóły w zakładce „Regulaminy”.


Serdecznie zapraszamy do udziału!


Wszelkich informacji o Konkursie udziela:
Sławomir Grucel – MPWiK Jaworzno Sp. z o.o. – tel. 032 318 60 64
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
Gabriela Cerowska – Grupa PRC Sp. z o.o. – tel. 032 364 04 06
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.