Dwa tysiące w trzy miesiące

Do końca września w północnych dzielnicach Jaworzna powstanie blisko 2 tysiące przyłączy kanalizacyjnych. Wszystko dzięki specjalnemu systemowi dotacji, który pozwala uzyskać mieszkańcom zwrot kosztów realizowanej inwestycji.

 

O systemie pisaliśmy już wiele razy. Chociażby ze względu na jego unikatowość oraz ze względu na fakt, że wodociągi jako nieliczne przedsiębiorstwo w kraju pozyskało dla mieszkańców Jaworzna wsparcie - 16,5 mln zł, na dofinansowanie budowy prywatnych przyłączy kanalizacyjnych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Powyższe wsparcie jest o tyle ciekawe, gdyż może być łączone z systemem dopłat, który uruchomiony został przez Prezydenta Miasta – zwrot kosztów budowy przyłącza w wysokości 50 %, jednak nie więcej niż 2000 zł.


Na odzew i zainteresowanie systemem ze strony mieszkańców długo nie trzeba było czekać. Umowy na dotację podpisało już blisko 2 500 gospodarstw. Na podstawie tych umów w roku 2013/2014 wybudowano już przyłącza mieszkańcom Pieczysk, a obecnie prace realizowane są w kolejnych trzech północnych dzielnicach: Ciężkowicach, Górze Piasku i Długoszynie.


Łącznie w terenie pracuje już dwadzieścia brygad, które do końca września wybudują dwa tysiące przyłączy. Zakładamy, że aby zmieścić się w terminie, wykonawcy zobowiązani są utrzymać ogólne tempo prac na poziomie sześciu przyłączy dziennie – tłumaczy rzecznik MPWiK Sławomir Grucel – To bardzo duże wyzwanie zarówno dla wykonawcy, dla nas jako beneficjenta oraz dla mieszkańców, którzy współpracując z brygadami w terenie muszą znosić chwilowe „uroki budowy” przyłącza na swojej posesji.


Rekompensatą za utrudnienia będzie na pewno dla jaworznian możliwość korzystania z ekologicznej kanalizacji oraz brak konieczności opróżniania kosztownego szamba. Każdy kto podpisał z wodociągami umowę o dotację z NFOŚ otrzyma średnio około 40% zwrotu kosztów budowy przyłącza plus możliwą dotację z Urzędu Miasta. Przed rozpoczęciem budowy, zainteresowanych podłączeniem mieszkańców, którzy posiadają umowę z wodociągami, odwiedza przedstawiciel wykonawcy w celu dokonania pomiaru i dokładnej wyceny przyłącza. Po tej wizycie mieszkaniec otrzymuje szczegółową wycenę (uwzględniającą dotacje z NFOŚ i UM), kosztorys robót oraz oświadczenie co do realizacji przyłącza. Na podjęcie decyzji, czy przyłącz będzie realizowany przez firmę wyłonioną w drodze przetargu przez MPWiK, czy też samemu, mieszkaniec ma 14 dni.


Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Spółki przy ul. św. Wojciecha 34 w dziale JRP oraz pod numerem tel. (32) 3186074/174 oraz w Dziale Techniczno – Inwestycyjnym pod numerem tel. (32) 318 60 26 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00. Informację na temat dotacji z Gminy udziela Wydział Gospodarki Komunalnej, ul. Dwornickiego 5 tel. (32) 6181682.